Uygulama Önerileri

Taşıma & Depolama

Temel olarak RHEINZINK ürünlerinin, her zaman kuru ve havalandırmalı bir ortamda depolanmasına ve buna uygun olarak taşınmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle özellikle değişken iklim koşullarına sahip bölgelerde açık şekilde taşımadan kaçınılmalıdır. Uygulama yerinde en uygun depolama için şantiye yönetiminden kuru ve havalandırmalı bir oda talep edilmelidir.

Belirtilen bu kurallara uyulmaması halinde çinkohidroksit oluşumu gerçekleşecektir. Bu nedenle aşağıdaki durumlardan kaçınılmalıdır:

 • Bobinlerin, levhaların veya profillerin üzerinin havalandırmasız ortamda kapatılması
 • Çiy noktasında ani değişim
 • Nemli zeminde depolama
 • Nemli paletler üzerinde taşıma/depolama
 • Malzemenin taşıma ve depolanma sırasında aralıksız şekilde istiflenmesi (Aşınmalara engel olmak için de dikkat edilmelidir.)

  Ayrıca talep edilmesi halinde bobinleri karton kılıflar ile de teslim etmekteyiz. Bu karton kılıflar bobinlerin güçlenmesini sağlamaktadır ve uzun süreli depolama halinde bobinlerin deformasyonunu önlemektedir.

RHEINZINK-prePATINA Yüzeylerinin Temizlenmesi

RHEINZINK, yüzeyinde patina dediğimiz doğal bir koruma tabakası oluşturan doğal bir malzemedir. Patina oluşumu sayesinde malzeme yüzey kaplamalarına gereksiz kılacak şekilde kendi kendini korur. Aynı zamanda doğal yaşlanma ve yağmur suyu ile temas sonucu kaplamalı malzemelerin aksine hiç temizlik ve bakım gerektirmeyecek şekilde kendi kendini temizler.

İnşaat aşamasında örneğin kir, sıva/harç kalıntıları veya parmak izleri nedeniyle kirlenmeler meydana gelebilir. Kuş dışkıları da kirlilik oluşturabilir. Bu kirler, normal şartlarda bulaştıktan hemen sonra RHEINZINK-Sweeper ile temizlenebilir. Sweeper, yüzey koruyucu bir yağ olup metal çatı ve cephe yüzeylerinin temizlenmesi için uygundur.

Yüzey Koruması

Levha ve bobinlerimizi istenildiği takdirde şekillendirme ve montaj sırasında malzemeyi koruyan bir koruma folyosu ile teslim ederiz.

Cephe sistemlerimiz her zaman koruma folyosu ile teslim edilmektedir. Ancak bu koruma folyoların özelliklerinin çevresel etkiler (güneş ışığı/UV-Işıması, don, ısı değişimleri ve nem) nedeniyle değişebileceğini belirtmek isteriz. Bu nedenle montajdan hemen sonra folyoyu çıkartmanızı öneriririz.

Dış Etkilere Karşı Davranışı


Üzerine döşenen metallerin veya diğer yapı malzemelerinin etkisi

Sakıncası yoktur:

 • Alüminyum, kaplamalı veya kaplamasız
 • Kurşun
 • Paslanmaz çelik
 • Galvanizli çelik (ancak korunmamış kesim kenarları nedeniyle pas oluşum izleri olabilir)


Sakıncalıdır:

 • Bakır
 • Korumasız, bitümlü çatı döşemesi (Oksidasyon asit korozyonu)
 • PVC-Çatı su yalıtımı (Asit emisyonu)

Diğer Maddeler ile Etkileşimi

 • Kireç, çimento, alçı taşı gibi mineral malzemeler nem ile birlikte metal üzerinde korozif etkiye neden olur. RHEINZINK yapı profilleri ve bu yapı malzemesi arasında uygun bi ayırıcı katman monte edilmesi gerekmektedir. Montaj sırası: Sıva işlemleri RHEINZINK malzemesinin uygulanmasından önce bitirilmelidir (mümkünse folyolu malzeme kullanılmalıdır).
 • Atık tuz nem ile birlikte metaller üzerinde korozif etkiye neden olur.
 • Klinker temizleyici malzemeler metal üzerinde korozif etkiye neden olur.

Yağ ısıtıcılarının etkisi

Bütün parlak çatı kaplaması malzemelerinde olduğu gibi yağ yakımından meydana gelen egzos bileşenlerinin yağmasının neden olduğu renk değişimleri görülebilir. Sıcak yağ, kükürt gibi hala az miktarda yanmayan kül parçaları içermektedir ve bazen de demir parçaları içermektedir. Sonuçta yüzey üzerinde ortaya çıkan çökelmeler malzemenin yaşam süresine etki etmemektedir.

Farklı ürün gruplarına dair diğer uygulama önerilerini 'Ürünler' başlığı altında bulabilirsiniz.

RHEINZINK worldwide

Bize ulaşın
+90 216 550 62 92